Odpadové hospodárstvo v Trnave je neefektívne.
Každý obyvateľ Trnavy je pôvodcom odpadu, či už zmesového, kompostovateľného, triedeného, stavebného, objemného a podobne. Nastavenie komfortného systému zberu, triedenia a najmä predchádzania vzniku odpadov zo strany mesta je podmienkou ponuky kvalitných služieb jeho obyvateľom aj iným subjektom.
Pri optimalizácii odpadového hospodárstva navrhne Trnava pre každého také riešenia, ktoré mestu prinesú finančné úspory najmä z dlhodobého hľadiska. Z nového Programu odpadového hospodárstva na roky 2021 – 2025, ktorý schválila vláda SR v novembri 2021, vyplýva, že hlavným cieľom odpadového hospodárstva SR do roku 2025 je odklonenie odpadov od skládkovania. Zvýšiť sa má aj miera triedenia odpadu do roku 2025 na 60 % a miera prípravy na opätovné použitie a recykláciu na 55 %.
Pre naplnenie hlavného cieľa je podľa Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR nutné realizovať viacero opatrení. Musí ísť o kombináciu zvýšenia poplatkov za ukladanie odpadov na skládky odpadov a súčasne vytvorenie podmienok pre alternatívne spôsoby k zneškodňovaniu odpadov skládkovaním.
Trnavčania majú v rámci Slovenska jeden z najvyšších poplatkov za odpad.
Súčasné vedenie mesta ide presne opačnou cestou. Znižuje počet zberných dvorov. Počas dvoch rokov boli zrušené dva zberné dvory – na uliciach Jána Bottu a Sasinkovej – a hovorí sa o rušení ďalšieho. Takto Trnava nikdy nebude čistejšia; pri zachovaní súčasného trendu sa to bude len zhoršovať a čierne skládky odpadu budú stále v našom meste reálne existovať.
Treba si uvedomiť, že skládkovanie sa postupne stáva najdrahším spôsobom nakladania s odpadom. Napriek tomu prebieha schvaľovací proces „Rozšírenie skládky komunálneho odpadu Trnava – Zavarská cesta: zvýšenie kapacity existujúcej skládky o 220 000 m3“. To je však riešenie iba na krátky čas odďaľujúce problémy, ktoré v súvislosti so skládkovaním komunálneho odpadu treba v Trnave akútne riešiť.
Ako systémové sa javí budovanie zariadení na energetické zhodnotenie odpadov. Tie v súčasnosti patria k najmodernejšiemu, najefektívnejšiemu, ale aj najekologickejšiemu spôsobu nakladania s odpadmi.