Home » Blog » Zastavme cykloteror v Trnave

Zastavme cykloteror v Trnave

Deti sa nemajú hrať so zápalkami a nevyspelí jedinci nemajú zastávať verejné funkcie. V prípade, že toto pravidlo nie je dodržané, vznikajú obrovské škody. Príkladov vieme vymenovať dosť, ale stačí vyzdvihnúť len niekoľko, aby si ich každý lepšie zapamätal.
Už sme viackrát upozorňovali na nedostatky v parkovacej politike mesta Trnava. Najnovšie sa jej obeťou stal pokojný Špíglsál. Bez toho, aby prišlo k verejnej diskusii s obyvateľmi, bez ich informovania o tom, ako presne sa bude realizovať vodorovné značenie, bez akejkoľvek empatie voči nim sa mesto jednoducho rozhodlo, a hotovo. Výsledok je katastrofálny. Keď sa ľudia na sociálnych sieťach sťažujú na absurdnosť tohto riešenia, dostávajú aj takéto čarovné odpovede: Zvyknete si. Bude sa Vám to páčiť.
Ľudia vo verejných funkciách by mali dbať o zlepšenie podmienok života pre všetkých. Aj na to sme už viackrát upozorňovali, že Trnava je ústretová predovšetkým k cyklistom, neraz na úkor iných skupín obyvateľstva. Súčasný stav na Špíglsále naše konštatovania iba potvrdil. Načo sa v takej pokojnej štvrti komplikuje situácia v parkovaní v prospech cyklistov, ktorých tam možno za deň neprejde ani sto??? Má vedenie mesta údaje o ich počtoch, keď takto rozhodlo? Dochádzalo tam ku kolíznym situáciám so zraneniami, či nebodaj smrťou? To sú otázky, na ktoré by verejnosť mala dostať odpovede ešte predtým, než sa pristúpi k takej zásadnej zmene. Lenže ono je to inak. Chlapček, ktorý sa rád hrá s farbičkami, čosi nakreslí, a keďže má kompetencie, aj to dokáže presadiť. Ak niekto dostane úrad, neznamená to automaticky, že s ním dostal aj rozum. Preto by ľudia mali byť v strehu a zaujímať sa o to, čo sa deje okolo nich, lebo potom sa nebudú stačiť čudovať, čo sa deje.
Nezmyselne vybudované cyklotrasy vidíme po celom meste.
Len zriedka sú využité, cyklisti jazdia inokade.
Teraz je leto, mali by byť plné. V zime využívané nebudú, zato však obmedzia komfort ostatných účastníkov premávky. Čerešničkou na torte je cyklochodník na lávke k poliklinike, ktorý sa nachádza v jej zatienenej časti. Podľa kompetentných sa zrejme cyklisti pri presune potia viac než chodci, preto sú umiestnení do tieňa.
Poznáme porekadlo „Človek si zvykne aj na šibenicu“. Našli by sme niekoho, kto si chce zvykať na zlé veci? Nastal čas pomenovať situáciu správnym názvom; áno priatelia, je to CYKLOTEROR!
Dopravné značenie je realizované tak, že ak dom nemá vlastnú garáž, alebo aspoň kúsok voľného miesta na svojom pozemku, nemá šancu zaparkovať pred svojím domom, ani v jeho blízkosti. Nemôže ani zastať a vyložiť si ťažký nákup. Parkovať pred svojím domom nemôže, aj keby si kúpil celoročnú parkovaciu kartu. Nehovoriac o návštevách, tie nemajú nárok. Absurdné!
V tejto chvíli volá Špíglsál SOS. Všetci Trnavčania by sme sa mali spojiť a pomôcť im, pretože je len otázkou času, kedy sa podobné nezmysly začnú realizovať v ďalších častiach mesta. Tento absurdistan treba zastaviť. Príležitosť na to bude poslednú októbrovú sobotu. Nenechajte si ju ujsť.

(red)