Home » Blog » Nekonečný príbeh parkovacích automatov

Nekonečný príbeh parkovacích automatov

V rámci regulácie statickej dopravy mali byť v Trnave nainštalované ešte v júli 2021 nové parkovacie automaty. Ako býva zvy-kom, všetko bolo inak. Prvých desať parkovacích automatov sa dostalo do prevádzky až koncom roka. Podľa radnice mali inštalované zariadenia priniesť viacero noviniek, napr. platbu kartou, elektronický parkovací lístok, atď. Mesto sľubovalo jednoduché a intuitívne ovládanie.

Aká je situácia dnes? Nové parkovacie automaty sú prakticky nefunkčné. Od ich inštalácie sú problémy s dotykovou obrazovkou. Obrazovka si robí čo chce, len nie to, čo chce klient. Pri snahe stlačiť písmená TT sa buď nezobrazuje nič, alebo napríklad čísla či iné písmená. Nahodené zlé znaky sa nedajú zmazať.

Ak sa aj podarí nahodiť požadované informácie, niekedy to ide až na 14-ty krát. A vložiť peniaze je tiež riziko, parkovacie automaty často nevydávajú peniaze, ani lístok, ak ho občan chce. Aby mu automat vydal peniaze, musí počkať, až príde niekto ďalší, vhodí tam peniaze a vtedy vypadne výdavok.

Parkomaty často zamrznú, platba nejde uhradiť kartou, alebo potvrdenie príde oneskorene. Teraz v lete, keď svieti slnko na obrazovku, je nemožné s obrazovkou pracovať, lebo na nej nič nevidno.

V mestách s rozumným vedením by si azda uznali chybu a do vyriešenia problémov by zrušili povinnosť platenia za parkovanie. Trnava je však iná. Všetky dôsledky chýb v procese prehodila na občana. Keď zavoláte na mestskú políciu, aby ste im oznámili, že ich automaty sú nefunkčné a nemôžete zaplatiť parkovné, tak sa najskôr spýtajú, aký je to problém, teda musíte vysvetliť presne chybu automatu. Potom Vám oznámia, že parkovné musíte aj tak zaplatiť. Keď sa spýtate ako, príde geniálna odpoveď: Nájdite si druhý parkovací automat, alebo zaplaťte mobilnou aplikáciou. Úžasné. Mesto narobilo chyby prakticky v každom kroku pri zabezpečovaní automatov, a občan má hľadať riešenie, ako zaplatiť.

Mesto narobilo chyby
prakticky v každom kroku
pri zabezpečovaní automatov,
a občan má hľadať riešenie,
ako zaplatiť.

Má hľadať ďalší parkovací automat, ktorý môže byť aj kilometer ďaleko a nakoniec nemusí ani fungovať. Alebo má zaplatiť mobilom. Ťažko povedať, koľko občanov je schopných zvládnuť takýto postup. Iste je tu veľa starších ľudí, resp. menej technicky zdatných, alebo takých, čo nemajú možnosť platby cez mobil. Prečo sú diskriminovaní? Nie všetci sú s mobilom zrastení ako súčasný trnavský primátor.

Výberové konania sú slabinou tohto mesta. Ich realizácia nesie znaky veľkého amaterizmu. Parkovacie automaty sú len jeden z ukážkových prípadov množstva chýb. Vedeniu mesta však neprekáža, že systém je nefunkčný. Spoplatnené zóny sa od júla rozšíria a mestskej polícii sa tak zväčší priestor na výber pokút.

(FV)

Značky: